SENNHEISER SpeechLine

Dobry zestaw konferencyjny to nie tylko taki, który oferuje znakomite przetwarzanie dźwięku, ale dodatkowo musi zapewnić swobodę ruchu i wygodę prelegentowi.

Do tego grona z pewnością można zaliczyć cyfrowy, bezprzewodowy system mikrofonowy firmy Sennheiser z serii Speechline. Co prawda, testowaliśmy już podobny w pierwszym numerze naszego magazynu, ale tym razem przedstawiamy wersję z mikrofonem nagłownym i nadajnikiem bodypack. Tego typu rozwiązania są szczególnie polecane do zastosowań konferencyjnych lub prezentacji, ponieważ oferują wysoki komfort pracy. Zapraszam do dalszej lektury, aby poznać możliwości i funkcje systemu.

Najważniejsze cechy
Seria SpeechLine, stworzona przez firmę Sennheiser, obejmuje zestawy przeznaczone specjalnie do mowy. Oferują one wysokie parametry pracy oraz – co ważne – są bardzo proste w obsłudze. W fazie projektowania inżynierowie Sennheisera konsultowali swoje działania z użytkownikami, technikami oraz instalatorami, aby w pełni zrozumieć potrzeby końcowego odbiorcy. W rezultacie udało się stworzyć system, do którego obsługi nie jest wymagana specjalistyczna wiedza, a większość operacji urządzenia wykonują samodzielnie. System oferuje automatyczne zarządzanie częstotliwościami transmisji oraz zakłóceniami. Można go obsługiwać zdalnie w sieci Wi-Fi przy wykorzystaniu aplikacji Wireless System Remote, AMX lub Crestron. Działa w niewymagającym licencji i rejestracji paśmie 1,9 GHz oraz zapewnia bezpieczne 256-bitowe szyfrowanie AES. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym elementom zestawu.

Mikrofon nagłowny
Jest to mikrofon pojemnościowy o charakterystyce dookólnej, która zapewnia jednakową czułością na sygnały dobiegające ze wszystkich kierunków. Wyposażony został w sprawdzoną kapsułę firmy Sennheiser o symbolu MKE 1. Oferuje pasmo przenoszenia zawierające się w przedziale 20 – 20 000 Hz, a jego czułość wynosi 5 mV/Pa ± 2,5 dB. Maksymalny poziom SPL, z którym może pracować, to 143 dB. Konstrukcja mikrofonu wydaje się delikatna, w rzeczywistości jednak całość jest niezwykle wytrzymała i wykonana z najwyższej klasy materiałów. Szkielet jest metalowy, co niewątpliwie wpłynie na jego długą żywotność. Ponadto jest elastyczny i umożliwia dyskretne oraz wygodne dopasowanie na praktycznie każdej wielkości głowie i małżowinie usznej. Dużym plusem jest niska waga mikrofonu – wynosi jedynie 7 g! Dzięki temu nawet przy dłuższym używaniu jest on praktycznie niewyczuwalny. Mikrofon jest dostępny w kolorze srebrnym, czarnym lub beżowym, więc podczas zakupu możemy go dopasować do własnych potrzeb. W zestawie otrzymujemy przewód połączeniowy 3,5 mm, nakładkę korekcji częstotliwości MZC 2, owiewkę SL MZW i solidny elegancki miękki futerał, który może również pomieścić nadajnik typu bodypack.

Nadajnik
W zestawie znajduje się współpracujący z mikrofonem nadajnik typu bodypack, który możemy przypiąć do paska lub schować w kieszeni marynarki. Zbudowany jest równie solidnie, a jego wytrzymała obudowa zapewnia mu dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. To, co ważne z punktu widzenia użytkownika, to jego prosta obsługa. Nadajnik komunikuje się automatycznie z odbiornikiem oraz zarządza częstotliwościami, parowania urządzeń dokonujemy tylko jednym przyciskiem. Nadajnik wyposażony jest w czytelny ekran, na którym prezentowane są najważniejsze parametry pracy (między innymi siła sygnału i poziom naładowania baterii) oraz ma nieskomplikowany interfejs. Warto podkreślić długi czas pracy na akumulatorach wynoszący aż do 15 h.

Odbiornik
Odbiornik jest ten sam we wszystkich zestawach serii SpeechLine. Ma postać niewielkiej skrzyneczki o wymiarach 168 × 212 × 43 mm (szerokość połowy racka 19 cali). Dzięki akcesoriom może być zamontowany w szafce typu rack (pojedynczo lub dwa obok siebie). Jego wygląd jest estetyczny i nowoczesny – bez wątpienia może się podobać. Na panelu głównym producent ulokował duży i czytelny ekran, na którym, podobnie jak w nadajniku, wyświetlane są najważniejsze funkcje i parametry. Do dyspozycji mamy pokrętło typu jog z funkcją przycisku oraz klawisze pair, ESC oraz standby. Na tylnej ściance znajdziemy gniazda połączeniowe: dwa złącza antenowe (R-SMA), gniazdo ethernetowe (RJ45) oraz gniazdo do podłączenia zasilacza. Sygnał audio z odbiornika możemy wyprowadzić za pomocą symetrycznego złącza XLR lub niesymetrycznej pary gniazd RCA.

Podsumowanie i wnioski
Opisywany zestaw z mikrofonem nagłownym to doskonała propozycja na wszelkiego rodzaju konferencje i prezentacje. Lekki, wygodny i dyskretny, jest w stanie zapewnić maksymalny komfort pracy podczas wystąpień. Na wyróżnienie zasługuje niemal wzorcowa reprodukcja dźwięku, a zastosowany mikrofon gwarantuje wysoką prezencję i zrozumiałość słów. Co ważne, przy całym swoim zaawansowaniu technicznym oraz dużej liczbie funkcji system jest niezwykle przyjazny i komfortowy w obsłudze. Już na starcie urządzenia są ze sobą sparowane i gotowe do pracy. Polecam sprawdzić jego możliwości w praktyce – naprawdę warto.

TEKST: Marcin Ziniak, AVIntegracje

2019-04-14T22:34:09+00:00